Kategoriler
Bilgisayarlar

Windows 10’da Caps Lock Tuşunu Otomatik Olarak Kapatma

Windows 10’da Caps Lock Tuşunu Otomatik Olarak Kapatma

Günümüz teknoloji nimetleri sayesinde artık tüm işlemlerimizi bilgisayarlar aracılığıyla gerçekleştiriyoruz. Kişisel zevklerimiz bir yana iş hayatımızdaki faaliyetlerde de bilgisayar başta olmak üzere diğer teknolojik ekipmanların sağladığı kolaylık ve imkanlar gözle görülür bir şekilde ortadadır. Bilgisayarların kullanıcılarına sağladıkları arayüz işletim sistemleri aracılığı ile oluşuyor.

İşletim Sistemi Nedir?

İşletim Sistemi, bir yönetici olarak düşünülebilir. Şöyle ki, bilgisayar üzerinde çalışan tüm yazılım ve donanım birimlerini yönetir. İlgili birimlerin birbirleri ve kendi içlerinde etkin ve verimli bir şekilde çalışmasına yönelik faaliyetlerini sürdürür. Bilgisayar, telefon, tablet gibi araçlarda ve çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi gibi ev aletlerinde de işletim sistemleri bulunuyor. Bilgisayarlarda genellikle Windows, Mac ve Linux gibi işletim sistemleri tercih ediliyor.

Windows 10’da Caps Lock Tuşunu Otomatik Olarak Kapatma

Windows 10 İşletim Sistemi Nedir? Avantajları Nelerdir?

Windows çeşitli sürümler piyasaya sürerek bilgisayar kullanıcılarının bilgisayar deneyimlerini keyifli hale getirmek için son derece yüksek motivasyon ve hızla çalışıyor. Windows teknolojileri tarafından geliştirilen işletim sistemlerinden biri de Windows 10 işletim sistemidir. İlgili işletim sistemi, diğer sürümlerin tüm eksiklerinin giderildiği bir yapıdır. Bu sayede, iş hayatı ve kişisel çalışmaları keyifli hale getiren bir yapıya sahiptir.

Caps Lock Tuşunu Otomatik Olarak Nasıl Kapatılır?

Bilgisayarda yazı yazma işlemi yaparken harf karakterlerinin bazen büyük bazen küçük olması istenebiliyor. Böyle durumlarda eğer tek bir harf büyük yazılmak isteniyorsa Shift tuşu ile birlikte büyük olarak yazılması istenen harfe basarak işlem gerçekleştirilebiliyor.

Tüm harflerin büyük olarak yazılması istendiği durumda da yine klavye üzerinde yer alan Caps Lock tuşu aktif hale getirilerek yazılabiliyor. Bazı kullanıcılar Caps Lock butonunu aktif hale getirdikleri durumda sonrasında ilgili tuşun özelliğinin otomatik olarak kapanmasını isteyebiliyor. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ücretsiz olarak erişilebilen CapsUnlocker uygulaması bilgisayara yüklenerek problem çözülebilir.

İlgili uygulama yüklendikten sonra seçenekler menüsünden açılan Caps Lock özelliğinin ne kadar süre aktif kalacağı saniye cinsinden giriliyor. Bu şekilde ilgili özellik süre dolduğu durumda otomatik olarak pasif hale geliyor.

Kategoriler
Bilgisayarlar

Oyuncu Faresi Tavsiyesi SteelSeries Rival 100

Oyuncu Faresi Tavsiyesi SteelSeries Rival 100

Oyuncu mouse deyince aklınıza yüksek fiyatlı ürünler gelmesin. Bu yazıda tanıtımını yapacağım oyuncu mouse tavsiyesi Rival 100, uygun fiyatıyla da sizi memnun edecek. Rival 100 pahalı ürünlere göre çok daha uygun bir fiyata satılmakta.

Giriş seviyesinde yer alan Rival 100‘ün fiyatı aslında uygun seviyede dedim çünkü oyuncu fareleri kategorisinde baktığımız zaman, turnuvalarda kullanılan yüksek CPI (DPI) değerine sahip farelerin fiyatları oldukça yüksektir.

Rival 100, Steelseries Engine yazılım desteğine sahiptir. Bununla beraber tasarım ve donanımda bazı avantajlara sahip bir oyuncu faresidir.

Öncelikle Steelseries Rival 100 incelemesine tasarımıyla başlamak istiyorum.  İlk bakışta sade ve şık bir tasarıma sahip olan Rival 100 oldukça farklı renklerde satılmaktadır. Aynı zamanda Windows ve MacOS işletim sistemlerine uyumludur.

Steelseries, FNATIC gibi önemli E-Spor takımlarının da sponsorluğunu yapmaktadır. Oyunculara ekipman desteğinde bulunuyor. Yurt dışı maçlarında oyuncuların ellerinde Steelseries marka ürünleri görebilirsiniz.

Rival 100, Danimarka’da tasarlanmıştır, ancak Çin’de üretilmektedir. Avrupai tasarımın Çin’deki tasarımlardan çok daha estetik bir görünüme sahip olduğunu söylemeliyim.

Oyuncu Faresi Tavsiyesi SteelSeries Rival 100

Rival 100 tıklama hissi ve sesi farklı diyebilirim. Ana tıklama tuşu sağ elini kullananlar için daha uygun bir şekilde tasarlanmış. Hem tekerlek önünde hem de logoda aydınlatma mevcut. Üzerinde 6 adet tuş bulunan Rival 100‘deki bu tuşların hepsini programlayıp ayarlayabiliyoruz.

En önemli noktalardan biri bu fiyat segmentindeki oyuncu farelerine baktığımızda 2000 cpi değerine sahip optik sensör olması. Optik sensör sayesinde birebir takip sağlanabilmektedir. Bu tip farelerde lazer farelere göre oyuncu mouse pad kullanımı daha fazla avantaj sağlayacaktır.

Rival 100 sağ ve sol kenarında elinizin kaymaması için kauçuk bir doku var. Bu kısım biraz sert yapılı. Genel olarak elinizin altında farenin yumuşak bir dokunuş hissi verdiğini söyleyebilirim. Malzeme kalitesi ve dokusu üst seviye farelerin hissiyatını rahatlıkla sağlıyor diyebilirim.

Fare üzerindeki Steelseries logosu aydınlatmalı olarak tasarlanmış. Bağlantı noktası ekstra sağlamlaştırılarak tasarlanmış. Kablonun kendisinde örgülü bir koruma olmadığını belirteyim. Zaten giriş seviyesindeki bir üründe böyle bir koruma olmayacaktır.

Rival 100 sağ tuşu sol tuşa göre daha sert bir basımı var. Orta tekerlek ise üst seviye farelerde olduğu gibi güzel bir kaplamaya sahip ve hassas bir harekete sahip.

Rival 100 oyuncu faresi ergonomi tasarımı ile de oldukça başarılı. Parmaklarınızı ister uç kısımlar, isterseniz pençe tutuşuyla kullanabilirsiniz. Elinizin altında kullanımı rahat, ancak oyun esnasında cpi tuşunu kullanmak isterseniz parmağınızı biraz geriye çekmeniz gerekiyor. Ki bunu birçok oyuncu faresinde hızlı bir şekilde değiştirmek pek kolay olmuyor.

Steelseries Rival 100 oyuncu faresi 120 gr. ağırlığındadır. Her insanın el ölçüsü farklı olacağından Rival 100 ölçülerini sizinle paylaşmak istiyorum. 120 mm. uzunluğu, 68 mm. genişlik ve 37 mm. yüksekliğe sahip. Zaten bu değerleri ile piyasada en yaygın ölçülerde tasarlanmış oyuncu faresi. Bir kullanıcının bu fareyi aldığında, ergonomi olarak pişman olma ihtimali düşük.

Kategoriler
Bilgisayarlar

Mikrofon Tavsiyesi Trust Madell

Mikrofon Tavsiyesi Trust Madell

Trust Madell mikrofon, Türkiye’de satışta bulunan fiyat performans ürünü mikrofonlardan biridir.

İlk olarak belirteceğim, bu cihaz kondenser sınıfı bir mikrofondur.

Seslere çok duyarlıdır, en küçük sesi dahi alabilir. Oyun oynarken ses kaydı yapıyorsanız bu amaç için gayet yeterli olmasının yanında diğer ses kaydı vb. işler içinde kullanıma uygun bir mikrofon.

Trust Madell‘i, 3.5 mm jack girişi desteği olan çoğu standart cihazda rahatlıkla kullanılabilir. Üzerinden bulunan açma kapama düğmesi ile mikrofonu kullanmadığınız zamanda sürekli sök tak zahmetinden de sizi kurtarıyor.

Trust Madell mikrofonun 2,5 metre uzunluğunda kablosu var. Bu uzunluktaki kablo size kullanım rahatlığı yani konum özgürlüğü sunuyor. Masanızın üstünde istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz.

Kutu içerisinden gerekli belgeler dışında bir tripod ve bir de pop filtresi çıkıyor. Pop filtresi, oldukça hassas olan bu mikrofonların, ağızdan çıkabilecek parçacıklardan zarar görmesini engellemek maksadıyla kullanılır.

Filtresi çok üst düzey bir performans sunmasa da günü kurtarıyor. Tripodu aynı şekilde size çok bir imkan sunmasa da işinizi görebilecek kadar yeterli. Toplamak gerekirse, oyun oynarken ses kaydı yapıyor, arada yine çeşitli programlar ile ses kaydı yapıyorsanız ama bu işlerle de amatör olarak uğraşıyorsanız sizin için uygun bir mikrofon tavsiyesi diyebilirim.

Mikrofon Tavsiyesi Trust Madell
Mikrofon Tavsiyesi Trust Madell

Kondenser Mikrofon Nedir?

Kondenser mikrofon, hassas yapılı, neme dayanıksız ve ayrıntıları fazla olduğu için pahalı cihazlardır. Kondanser (kapasitif) mikrofonların hassasiyeti ve ses kalitesi dinamik mikrofonlara göre daha iyidir.

Hassas olmalarından ötürü uzaktaki sesleri almak için etkilidir. Dış ortamlarda yapılan çekimlerde hafif şiddetli rüzgarın sesinden bile etkilenir.

Rüzgardan etkilenmemeleri için, üzerlerine rüzgar başlıkları giydirilir. Yüksek ses yoğunluğunda kullanıldığı zaman bile zarar görebilir. Frekans karakteristiği oldukça iyidir.