Kategoriler
Bilgisayarlar

Oyuncu Faresi Tavsiyesi SteelSeries Rival 100

Oyuncu Faresi Tavsiyesi SteelSeries Rival 100

Oyuncu mouse deyince aklınıza yüksek fiyatlı ürünler gelmesin. Bu yazıda tanıtımını yapacağım oyuncu mouse tavsiyesi Rival 100, uygun fiyatıyla da sizi memnun edecek. Rival 100 pahalı ürünlere göre çok daha uygun bir fiyata satılmakta.

Giriş seviyesinde yer alan Rival 100‘ün fiyatı aslında uygun seviyede dedim çünkü oyuncu fareleri kategorisinde baktığımız zaman, turnuvalarda kullanılan yüksek CPI (DPI) değerine sahip farelerin fiyatları oldukça yüksektir.

Rival 100, Steelseries Engine yazılım desteğine sahiptir. Bununla beraber tasarım ve donanımda bazı avantajlara sahip bir oyuncu faresidir.

Öncelikle Steelseries Rival 100 incelemesine tasarımıyla başlamak istiyorum.  İlk bakışta sade ve şık bir tasarıma sahip olan Rival 100 oldukça farklı renklerde satılmaktadır. Aynı zamanda Windows ve MacOS işletim sistemlerine uyumludur.

Steelseries, FNATIC gibi önemli E-Spor takımlarının da sponsorluğunu yapmaktadır. Oyunculara ekipman desteğinde bulunuyor. Yurt dışı maçlarında oyuncuların ellerinde Steelseries marka ürünleri görebilirsiniz.

Rival 100, Danimarka’da tasarlanmıştır, ancak Çin’de üretilmektedir. Avrupai tasarımın Çin’deki tasarımlardan çok daha estetik bir görünüme sahip olduğunu söylemeliyim.

Oyuncu Faresi Tavsiyesi SteelSeries Rival 100

Rival 100 tıklama hissi ve sesi farklı diyebilirim. Ana tıklama tuşu sağ elini kullananlar için daha uygun bir şekilde tasarlanmış. Hem tekerlek önünde hem de logoda aydınlatma mevcut. Üzerinde 6 adet tuş bulunan Rival 100‘deki bu tuşların hepsini programlayıp ayarlayabiliyoruz.

En önemli noktalardan biri bu fiyat segmentindeki oyuncu farelerine baktığımızda 2000 cpi değerine sahip optik sensör olması. Optik sensör sayesinde birebir takip sağlanabilmektedir. Bu tip farelerde lazer farelere göre oyuncu mouse pad kullanımı daha fazla avantaj sağlayacaktır.

Rival 100 sağ ve sol kenarında elinizin kaymaması için kauçuk bir doku var. Bu kısım biraz sert yapılı. Genel olarak elinizin altında farenin yumuşak bir dokunuş hissi verdiğini söyleyebilirim. Malzeme kalitesi ve dokusu üst seviye farelerin hissiyatını rahatlıkla sağlıyor diyebilirim.

Fare üzerindeki Steelseries logosu aydınlatmalı olarak tasarlanmış. Bağlantı noktası ekstra sağlamlaştırılarak tasarlanmış. Kablonun kendisinde örgülü bir koruma olmadığını belirteyim. Zaten giriş seviyesindeki bir üründe böyle bir koruma olmayacaktır.

Rival 100 sağ tuşu sol tuşa göre daha sert bir basımı var. Orta tekerlek ise üst seviye farelerde olduğu gibi güzel bir kaplamaya sahip ve hassas bir harekete sahip.

Rival 100 oyuncu faresi ergonomi tasarımı ile de oldukça başarılı. Parmaklarınızı ister uç kısımlar, isterseniz pençe tutuşuyla kullanabilirsiniz. Elinizin altında kullanımı rahat, ancak oyun esnasında cpi tuşunu kullanmak isterseniz parmağınızı biraz geriye çekmeniz gerekiyor. Ki bunu birçok oyuncu faresinde hızlı bir şekilde değiştirmek pek kolay olmuyor.

Steelseries Rival 100 oyuncu faresi 120 gr. ağırlığındadır. Her insanın el ölçüsü farklı olacağından Rival 100 ölçülerini sizinle paylaşmak istiyorum. 120 mm. uzunluğu, 68 mm. genişlik ve 37 mm. yüksekliğe sahip. Zaten bu değerleri ile piyasada en yaygın ölçülerde tasarlanmış oyuncu faresi. Bir kullanıcının bu fareyi aldığında, ergonomi olarak pişman olma ihtimali düşük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir