Kategoriler
Bilgisayarlar

Windows 10’da Caps Lock Tuşunu Otomatik Olarak Kapatma

Windows 10’da Caps Lock Tuşunu Otomatik Olarak Kapatma

Günümüz teknoloji nimetleri sayesinde artık tüm işlemlerimizi bilgisayarlar aracılığıyla gerçekleştiriyoruz. Kişisel zevklerimiz bir yana iş hayatımızdaki faaliyetlerde de bilgisayar başta olmak üzere diğer teknolojik ekipmanların sağladığı kolaylık ve imkanlar gözle görülür bir şekilde ortadadır. Bilgisayarların kullanıcılarına sağladıkları arayüz işletim sistemleri aracılığı ile oluşuyor.

İşletim Sistemi Nedir?

İşletim Sistemi, bir yönetici olarak düşünülebilir. Şöyle ki, bilgisayar üzerinde çalışan tüm yazılım ve donanım birimlerini yönetir. İlgili birimlerin birbirleri ve kendi içlerinde etkin ve verimli bir şekilde çalışmasına yönelik faaliyetlerini sürdürür. Bilgisayar, telefon, tablet gibi araçlarda ve çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi gibi ev aletlerinde de işletim sistemleri bulunuyor. Bilgisayarlarda genellikle Windows, Mac ve Linux gibi işletim sistemleri tercih ediliyor.

Windows 10’da Caps Lock Tuşunu Otomatik Olarak Kapatma

Windows 10 İşletim Sistemi Nedir? Avantajları Nelerdir?

Windows çeşitli sürümler piyasaya sürerek bilgisayar kullanıcılarının bilgisayar deneyimlerini keyifli hale getirmek için son derece yüksek motivasyon ve hızla çalışıyor. Windows teknolojileri tarafından geliştirilen işletim sistemlerinden biri de Windows 10 işletim sistemidir. İlgili işletim sistemi, diğer sürümlerin tüm eksiklerinin giderildiği bir yapıdır. Bu sayede, iş hayatı ve kişisel çalışmaları keyifli hale getiren bir yapıya sahiptir.

Caps Lock Tuşunu Otomatik Olarak Nasıl Kapatılır?

Bilgisayarda yazı yazma işlemi yaparken harf karakterlerinin bazen büyük bazen küçük olması istenebiliyor. Böyle durumlarda eğer tek bir harf büyük yazılmak isteniyorsa Shift tuşu ile birlikte büyük olarak yazılması istenen harfe basarak işlem gerçekleştirilebiliyor.

Tüm harflerin büyük olarak yazılması istendiği durumda da yine klavye üzerinde yer alan Caps Lock tuşu aktif hale getirilerek yazılabiliyor. Bazı kullanıcılar Caps Lock butonunu aktif hale getirdikleri durumda sonrasında ilgili tuşun özelliğinin otomatik olarak kapanmasını isteyebiliyor. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ücretsiz olarak erişilebilen CapsUnlocker uygulaması bilgisayara yüklenerek problem çözülebilir.

İlgili uygulama yüklendikten sonra seçenekler menüsünden açılan Caps Lock özelliğinin ne kadar süre aktif kalacağı saniye cinsinden giriliyor. Bu şekilde ilgili özellik süre dolduğu durumda otomatik olarak pasif hale geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir